Легалізація документів

Легалізація документа — вчинення дій, що додають документу юридичну силу.
Консульська легалізація — це один із способів легалізації документів при зовнішньоекономічній діяльності. Аналогічний апостилю. На відміну від апостиля застосовується при документообігу з організаціями, що відбуваються з країн, які не є учасницями Гаазької конвенції про скасування вимог легалізації іноземних офіційних документів (підписана 5 жовтня 1961). У порівнянні з апостилем, є більш складною двосторонньої процедурою.

Етапи легалізації:

Консульська легалізація – складна багатоступінчаста процедура, спрямована на те, щоб підтвердити, що вихідний документ, спрямований за кордон, відповідає законам країни, державні органи якої видали або склали даний документ. Легалізація документа полягає в поетапному завіренні підпису посадової особи та печатки організації, до якої належить ця посадова особа, у відповідності зі структурою адміністративного апарату. Так, кожен документ, що підлягає легалізації, повинен пройти:

  1. посвідчення у нотаріуса (разом з перекладом і посвідченням підпису перекладача),
  2. посвідчення підпису нотаріуса Міністерством юстиції України,
  3. посвідчення друку Мін’юсту та підпису уповноваженої посадової особи в КД МЗС України,
  4. подальше посвідчення в консульстві держави, що приймає вихідний документ.

Випадки, коли не потрібно легалізація документа:

  • Якщо організація, куди ви направляєте документ, не вимагає легалізації документа;
  • Якщо між Україною та країною, що приймає ваш пакет документів, існує двосторонній договір про правову взаємодопомогу, згідно з яким між державами діє спрощена схема документообігу, що не вимагає процедури легалізації (всі країни ближнього зарубіжжя (країни СНД), Чехія, Сербія, Чорногорія, Польща, Хорватія , Словенія, Боснія і Герцеговина, Македонія, Китай, Словаччина);
  • Якщо документ відноситься до виду документів, що не підлягають легалізації (документи, безпосередньо пов’язані з комерційними або митними операціями: митні декларації, угоди про постачання товарів і надання послуг, виконання різних робіт і розрахунків, рахунки, документи про переміщення товарів через кордон і т. Д ., документи, що суперечать законодавству України або здатні своїм змістом завдати шкоди інтересам України).